BARKOD EKİPMANLARI

BARKOD OKUYCULAR

Barkod okuyucular genellikle alışveriş merkezlerinde, süper marketlerde ve marketlerde bulunan barkoddan fiyat ve ürünle ilgili diğer bilgileri çeken araçlardır. Gelişen teknoloji nimetleri arasında yer alan barkod okuyucular sayesinde alışveriş süreleri ile stok takip gibi işlemler artık en aza indirgenmiştir. Kısa sürede onlarca, yüzlerce ürünü satın alabilir, ödemesini yapabilir ve düzenli, hızlı bir şekilde stok yönetimi yapılabilir.

Aynı zamanda tek tek ürünlerin fiyatını toplamak yerine, otomatik olarak barkod okuyucuya okutarak bilgisayar ortamında toplama işlemi gerçekleştirilir. Size tüm fiyat belirtilir. Barkod okuyucular bazı süper marketlerde raf aralarında bulunmaktadır. Böylece elinizde malın fiyatını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Barkodun üzerinde yer alan çizgi ve rakamları çözen bu barkod okuyucular fiyat bilgisini ekrana getirmektedir. Barkodda bulunan koyu kısımların ışığı emmesi ve beyaz kısımların ışığı yansıtması sonucunda elektronik sinyaller oluşmaktadır. Bu sinyaller ekrana rakam bilgisi olarak iletilir ve ürünün tam fiyatını ekranda görebilirsiniz.

BARKOD YAZICILAR

Nokta matrriksi, boya süblimasyonu ve lazer yazıcılar gibi çeşitli yazıcı türleri vardır. Bu mürekkep tabanlı yazıcılarda bir farklılık termal ribbon transferi yazıcıdır. Fonksiyonel olarak boya süblimasyon yazıcıları gibi tasarlanmış olsa da, termal transfer ribbon yazıcıları, boya ya da pigment esaslı mürekkeplerle doygunlaştırma kağıdına kıyasla, renkli ribbon mürekkebi kağıda küçük damlacıklar halinde eriterek çalışırlar. Tüm yazıcılarda olduğu gibi, termal transfer ribbonu yazıcılarının da, bir tanesini ofisinize dahil etmeden önce düşünmeniz gereken çok sayıda artı ve eksileri vardır.